Facebook reklamy – Twój sukces w Internecie

Facebook to największa platforma social media na całym świecie. Posiada około 2.8 miliarda kont, z czego około 1.9 miliarda aktywnych jest codziennie. Z tego względu wiele firm, by dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, decyduje się na reklamę na Facebooku. Również wiele firm rezygnuje ze strony www i cały marketing internetowy prowadzi wyłącznie za pomocą fanpage na Facebooku. Kampanie na Facebook dają bardzo duże efekty, jeśli są wykonane dobrze i z głową. Dzięki Facebook ads możesz docierać do ludzi na całym świecie, a to gdzie skierujemy nasz target zależy tylko i wyłącznie od nas. Do tego, Facebook oferuje nam narzędzie, które wspiera nowicjuszy w tworzeniu reklam na portalu. Reklama Facebook to nowoczesny sposób zdobywania rozgłosu dla przedsiębiorców oferujących przeróżne usługi. Reklama Facebook cena nie jest zbyt duża, dzięki czemu w social media content marketing otwarty jest dla wszystkich, w tym młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w biznesie.

Dobrym krokiem na start jest zdobycie pierwszego 1000 wyświetleń naszej strony, lub postu reklamującego konkretną usługę. Z pewnością nie obciąży to żadnego portfela, a zapewni dodatkowy 1000 potencjalnych klientów na daną usługę. Oczywiście, wraz ze wzrostem sprzedaży, a co za tym idzie zarobków firmy, można progresywnie zwiększać dzienny budżet, a zarazem liczbę osób do których docieramy. Jest to swojego rodzaju samodzielnie napędzająca się machina: im większą osiągniemy sprzedaż, tym więcej możemy przeznaczyć na reklamy. Wtedy zwiększamy liczbę potencjalnych klientów do których docieramy, a co za tym idzie zarabiamy coraz więcej.

Reklama firmy na Facebooku – dla kogo to jest

Jeśli zadajesz sobie pytanie „kto może reklamować się na Facebooku”, odpowiedź jest prosta – każdy. Reklamy na FB mają zarówno sklepy internetowe, zespoły muzyczne, gwiazdy filmowe, wytwórnie płytowe jak i wiele więcej. Kampanie reklamowe Facebook przyjmą każdą działalność i pod warunkiem dobrego wykonania, wypromują ją na bardzo dużą skalę.

Reklama fa Facebooku – wszystko, co musisz wiedzieć

Reklamy na Facebooku wyświetlają się każdemu użytkownikowi tej platformy w kilku miejscach, jak na przykład strona główna, czy Messenger. Wiele osób scrollując poprzez main page Facebooka napotyka na różne reklamy, dostosowane pod nich upodobań. Z pewnością jest to wzorowe działanie algorytmu FB, który wie komu jakie reklamy przedstawić, ale także twórców tych reklam, którzy określili odpowiednią grupę odbiorców pod kątem wieku, płci, zainteresowań, lokalizacji oraz danych demograficznych. Niezależnie od tego co promujesz, możesz rozpocząć swoją przygodę z marketingiem na największej platformie social media na świecie, a dzięki temu zyskiwać coraz więcej potencjalnych klientów na to, co oferuje Twoja działalność. Reklama na Facebooku ma za celU zwrócenie uwagi użytkowników tej platformy na Twoja firmę lub na pojedyncze produkty, czy usługi, co ma przełożyć się na Twoje efekty sprzedażowe. Promocja na Facebooku jest także idealnym sposobem na zwiększenie ruchu na Twojej stronie www, co również ma za zadanie zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki.

Skuteczna reklama na Facebooku – co się na nią składa, czyli odpowiednia konfiguracja reklamy

Reklama na FB to sprawa którą trzeba mocno przemyśleć. Kampania reklamowa na FB powinna być dostosowana pod odpowiednią grupę odbiorców. W wypadku reklamowania swoich usług na profilu Facebook, musimy także określić odpowiedni budżet dzienny, jaki chcemy przeznaczyć na reklamę. Warto też wiedzieć, za co płacimy. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcemy osiągnąć poprzez naszą reklamę Mamy do wyboru opcje:

  • Pay per view (PPV) – czyli płatność za wyświetlenie. W tym wypadku płacimy za każdą osobę, która zobaczy naszą reklamę
  • Pay per click (PPC) – czyli opcja za kliknięcie. W przypadku tej opcji płacimy za każde kliknięcie w naszą reklamę
  • Pay per action (PPA) – czyli opłata za każdą akcję, jaką może być na przykład pobranie aplikacji, którą promujemy

Tworzenie reklamy na Facebooku to kwestia, którą z pewnością należy porządnie przemyśleć. Reklamy FB mają bardzo dużą efektywność jeśli chodzi o marketing w Internecie, niemniej jednak musza być one przygotowane z głową. Istotny jest także format naszej reklamy. Czy decydujemy się na samą treść, grafikę, czy może wideo. Musimy zastanowić się który sposób promowania będzie najbardziej odpowiedni dla naszego produktu.

Na przykład, dobrym pomysłem na sprzedaż z katalogu jest promowanie postu z kolażem zdjęć naszych produktów.

Cel biznesowy – czyli co chcemy osiągnąć poprzez reklamę

Sama reklama to nie wszystko. Istotnym elementem jest jeszcze ustalenie celu naszej reklamy. Wiadomym faktem jest, że reklama na FB ma na celu zwiększyć liczbę naszych potencjalnych klientów, jednak można to zrobić na wiele sposobów. Może to być na przykład zwiększenie sprzedaży danego produktu, lub promowanie jakiejś określonej kategorii. Może to być także zwiększenie rozgłosu firmy poprzez promocję całej strony na Facebooku. To my decydujemy gdzie chcemy, by nasza reklama była wyświetlana, jednak warto jest wiedzieć, co chcemy nią osiągnąć.

Targetowanie odbiorców – grupa docelowa dla Twoich usług

Jednym z najistotniejszych elementów, jakie składają się na efektywne kampanie reklamowe na Facebooku jest grupa docelowa. FB reklama powinna mieć jasno określoną grupę odbiorców, do której ma dotrzeć. Są to między innymi: lokalizacja, wiek i płeć, czy dane demograficzne. W końcu firma rozprowadzająca swoje produkty jedynie w Polsce nie potrzebuje reklamy na terenach innych krajów. Podstawowym błędem jest dobieranie zbyt szerokiej grupy odbiorców. Co prawda reklama do nich trafi, jednak nie będą nią zainteresowani, przez co uzyskamy mniejsze efekty, niż przy reklamie skupionej na docelowej grupie odbiorców. Dlatego więc optymalizacja reklamy pod kątem potencjalnych klientów to kluczowy element do sukcesu Twoich reklam. Facebook będzie wyświetlać reklamy jedynie osobom które pasują do podanych przez Ciebie profili klientów, a cel kampanii, czyli zwiększenie widoczności Twoich usług zostanie zrealizowany wzorowo.

Koszt reklamy na FB – czyli ile musisz w praktyce zapłacić

Facebook reklama cennik to kwestia, nad którą zastanawia się niemal każdy, kto chce rozpocząć reklamę na tej platformie. Dobra reklama na FB cena na szczęście nie wymaga dużego wkładu finansowego oraz nie ma górnego pułapu. Docieranie do szerszej grupy odbiorców można zacząć od małych kwot, a to ile kosztuje reklama na FB Twoich usług, zależy wyłącznie od Ciebie. Polecamy zacząć od kwoty takiej, jaka nie obciąży Twojego portfela i stopniowo zwiększać ją w miarę rozrostu Twojej sprzedaży. Reklama na Facebooku cena może być kwestią nawet 50 zł na dzień, a z pewnością dotrze ona do dość dużej grupy potencjalnych klientów.

Reklama na Facebooku – jak dobrać odpowiedni sposób reklamy Twoich usług

Sposobów reklamowania na Facebooku jest wiele – może być to post z treścią, nagranie wideo, grafika przedstawiająca produkt, czy kolaż z katalogiem naszych produktów. Najlepszą formą reklamy jest taka, która zawiera jedynie szereg najważniejszych informacji, a po kliknięciu w nią potencjalny klient przenoszony jest do bardziej wnikliwego opisu. Post z reklamą powinien także przykuwać oko, tak więc grafika opisująca w krótki sposób naszą usługę może okazać się doskonała. Złym wyborem także nie jest film wideo, w którym w krótkim czasie opisujemy to, co oferujemy. Najlepiej unikać obszernych treści, które zazwyczaj pomijane są przez widzów. Dobrze jest skupić się na szczegółach i krótkim opisie informacyjnym, który po kliknięciu przenosi do bardziej wnikliwych i szczegółowych informacji na temat danego produktu, czy usługi.

Jeśli chcemy reklamować kilka usług z naszego katalogu, dobrym pomysłem jest stworzenie postu z ich kolażem. Dzięki temu potencjalny klient będzie mógł w jednym promowanym poście zobaczyć kilka rzeczy, które oferujemy.

reklama na facebooku

Reklama strony na Facebooku – marketing na szerszą skalę

Poza promowaniem samych postów możemy zdecydować się na inny krok marketingowy – promowanie strony na FB. Wtedy nie promujemy pojedynczych produktów, a całą naszą markę. Dla osób zadających sobie pytanie co wybrać – reklama strony czy postów – odpowiedź jest prosta. Facebook pozwala na jednoczesne promowanie w jednej i drugiej kwestii, co z pewnością zwiększa efekty całej kampanii. Z pewnością wzrasta wtedy budżet całkowity, ale wraz z nim wzrasta rozpoznawalność marki, a przez to ilość odwiedzających stronę potencjalnych klientów. Możesz tworzyć zarówno reklamy Twojej strony jak i pojedynczych produktów. Z największym prawdopodobieństwem zwiększy to efekty sprzedażowe Twoich usług.

Menedżer reklam – Twoje osobiste narzędzie do promocji na Facebooku

Marketing na Facebooku to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza opcja na uzyskanie rozgłosu dla Twojej firmy. Z pomocą przychodzi Ci proste narzędzie, jakim jest menedżer reklam (zwany także menedżer firmy). Posiada on wiele opcji, dzięki którym możesz stworzyć odpowiednią dla siebie reklamę na FB. Wystarczy ustawić grupę odbiorców, przygotować zestaw reklam, zadecydować o budżecie dziennym i reklama jest gotowa. Menedżer reklam posiada również poradnik, który prowadzi krok po kroku nowych użytkowników tak, by ich cel reklamowy został zrealizowany. Algorytm Facebooka odpowiednio wyświetli Twoją reklamę pożądanej grupie odbiorców, którą możesz wybrać własnoręcznie. Również i Ty z pomocą menadżera reklam decydujesz o miejscu umiejscowienia reklam – czy ma być to na przykład Messenger, czy też strona główna Facebooka.

Pixel Facebook – monitoruj swoje efekty

Jeśli posiadamy swoją stronę internetową, Facebook daje nam możliwość połączenia jej z sobą. Dzieje się to poprzez tak zwany Pixel Facebooka, czyli nic innego jak kawałek kodu w JavaScript, który możemy dołączyć do naszej strony www. Dzięki temu możesz obserwować działania użytkowników na Twojej stronie, a przez to analizować skuteczność Twoich reklam. Pixel Facebooka pozwala bez problemu monitorować skuteczność kampanii, dzięki czemu sprawdzimy jak treści reklamy przekładają się na widoczność naszej firmy. Jest to z pewnością bardzo użyteczne narzędzie zarówno dla małych jak i dużych przedsiębiorców, którzy chcą mieć stały wgląd w efekty reklamy na Facebooku, dzięki czemu mogą ją polepszać i sprawiać że trafi do coraz to lepiej skoncentrowanej grupy odbiorców.

Facebook a Instagram

Jak wiadomo, Facebook należy do firmy Meta. Ta sama firma jakiś czas temu wykupiła również bardzo rozbudowaną i powszechnie znaną platformę, jaką jest Instagram. Co z tego wynika? Fakt, że możemy reklamować się jednocześnie na Facebooku jak i na Instagramie. Menadżer reklam na Facebooku krok po kroku pozwala nam stworzyć reklamę, która może być wyświetlana w obu tych platformach. Tak więc, jeśli chcesz zwiększyć widoczność swojej firmy w Internecie, możesz rozpocząć promocję jej poprzez Twoje reklamowe kreacje zarówno na FB jak i na IG. Stworzoną wcześniej reklamę możesz dowolnie konfigurować, przez co w miarę nabierania doświadczenia i analizy swoich reklam, będziesz mógł docierać do coraz to lepszych potencjalnych klientów.

Reklama na Facebooku – jak zacząć

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak zacząć z reklamą FB krok po kroku. Sprawa jest prosta. Warto zastanowić się jaka reklama zapewni nam największą konwersję. Wpierw należy wybrać sposób reklamy (katalog produktów, pojedynczy post ze zdjęciem, wideo, czy coś innego), wyznaczyć budżet dzienny, harmonogram reklam i określić grupę odbiorców. Dobrym pomysłem dla mniejszych przedsiębiorców jest ustawić sobie jako cel pierwsze 1000 wyświetleń. Nie pochłonie to zbytnio dużo pieniędzy, a zapewni dodatkowy 1000 potencjalnych klientów na usługi usługodawcy. Oczywiście na każdym poziomie kampanii można zwiększać budżet oraz stworzyć reklamę na Facebooku całkowicie nową. Skuteczność reklamy zależy tylko od nas i tego, jak ją przygotujemy. Dalej algorytmy FB wykonają za nas całą resztę pracy, czyli wyświetlą reklamy ludziom pasującym do targetowanego przez nas profilu potencjalnego klienta.

Pierwsze 1000 wyświetleń – co dalej?

Gdy osiągniemy już pierwszy cel, jakim jest dodatkowy 1000 wyświetleń dla naszej strony, lub usługi, z pewnością w jakimś stopniu wzrośnie też nasza sprzedaż. Idzie za tym fakt, że możemy wtedy zwiększyć budżet przeznaczony na reklamę, a dzięki temu dotrzeć do większej ilości osób. Reklamy na Facebooku to samonapędzający się mechanizm. Zasada jego działania jest prosta – zwiększamy liczbę wyświetleń, przez co rośnie nasza liczba potencjalnych klientów, a co za tym idzie wzrasta także sprzedaż naszych usług. Wtedy możemy zwiększyć budżet przeznaczony na reklamy, a poprzez to dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i tak w nieskończoność. Facebook jest idealną platformą, do reklamy, gdyż konto na nim ma praktycznie każdy, a sam algorytm sprawia, że nasze reklamy (pod warunkiem ich dobrego wykonania) docierają do potencjalnie zainteresowanych nimi ludzi.

Reklama na Facebooku – podsumowanie

Facebook to największy i najszybciej rozwijający się portal w Internecie. Z kategorii media społecznościowe jest on z pewnością najbardziej rozpoznawalny na świecie. Dzięki temu, jest on także doskonałym miejscem na Twoją reklamę. Jeśli chcesz promować swoją ofertą swoje usługi, Facebook z pewnością Ci w tym pomoże. FB pozwala Ci poznać Twoich potencjalnych klientów oraz zwiększa zasięg sprzedaży Twojej firmy. Jeśli wykonasz swoją reklamę dobrze, to znaczy wybierzesz dla niej odpowiednią formę i wyznaczysz konkretną grupę odbiorców, na pewno odniesiesz sukces marketingowy w social media. Reklama fb to z pewnością jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają skutecznego sposobu na rozgłos w Internecie.

Oczywiście dobra agencja reklamowa jest w stanie przygotować kampanię na FB za Ciebie. Zajmujemy się nie tylko pozycjonowaniem stron – sprawdź naszą ofertę na Google Ads, copywriting SEO czy też audyt SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *