Harvestowanie na czym polega?

Harvestowanie to po prostu masowe wyciąganie adresów url z wyszukiwarek internetowych. Harvesty wykonuje się to za pomocą specjalnego oprogramowania tak zwanych harvesterów.

harvestowanie

W jakim celu wykonuje się harvesty?

Harvestowanie ma zazwyczaj jeden główny cel – stworzenie potencjalnej listy miejscówek na jakich chcemy umieścić linki. Dobre listy miejscówek to właśnie połowa sukcesu w SEO czy to do linkowania stron docelowych czy zaplecza.

Jak się zabrać za harvest?

Potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego softu tak zwanego harvestera. Myślę, że każdy kto choć amatorsko zajmuje się SEO posiada podstawowy tools jakim jest ScrapeBox, pod tym linkiem zapłacisz za niego zaledwie 67$. Tak więc na początek wystarczy SB, inne harvestery opiszę w innym wpisie.

Proxy

Pod harvest potrzebujemy z kilkaset publicznych proxy. W obecnych czasach częste zapytania są szybko blokowane dlatego potrzebujemy dużo proxy. Na początek warto zakupić jakiś pakiet w proxymarket lub proxygen.

Wyszukiwarki

Od tego jaką wyszukiwarkę wybierzemy zależy jakich zapytań będziemy używać oraz ile proxy będziemy używać. W niektórych klonach Google proxy są mniej banowane ale za to mogą nie działać wszystkie operatory w zapytaniach o których powiem za chwilę.

Zapytania – footprinty

W harvetowaniu to właśnie footprinty są najważniejsze i od nich będzie zależał wynik naszego harvestu. W internecie można znaleźć masę przykładowych footprintów, ale lepiej nauczyć się tworzyć własne footprinty aby umieć wyciągnąć z wyszukiwarek dokładnie to co chcemy. Drugą sprawą jest to, że dobrych footprintów nikt nie udostępnia więc jeżeli chcemy mieć dobrą listą to musimy napisać je samemu.

Zacznijmy od podstaw. Przykładowo chcesz stworzyć listę blogów WP na których możesz umieścić komentarz z linkiem. Jak utworzyłbyś footprinta?

Footprinty to po prostu „ślady” po których będziesz szukał konkretnych url.

Tak więc wracając do blogów WP cechą charakterystyczną większości jest „powered by wordpress” w stopce dużej liczby WP.

Drugim śladem po którym możesz szukać blogi z możliwością zostawienia komentarza będzie „zostaw komentarz„.

Warto takie zapytanie uściślić za pomocą operatorów wyszukiwania, np. operator intext: który pozwoli na pokazanie stron w wynikach które zawierają dokładnie to wyrażenie wpisane za operatorem.

Mając dwa wyrażenia tworzymy zapytanie za pomocą dwóch operatorów.

Dokładnie tak intext:powered by wordpress intext:leave a comment a teraz wpisz to w Google i zastanów się co dalej:)

Tutaj możesz więcej przeczytać o operatorach wyszukiwania – link

Co dalej? Teraz włącz kreatywne myślenie i kombinuj co dalej, a na pewno się uda:)

tagi: seo tools list, seo footprints, seo footprint, linki prowadzące do strony

Sebastian Matysik

Sebastian Matysik

Właściciel Agencji SEO LevelRank i systemu indeksacji linków RankIndexer.win. Na co dzień zajmuje się realizacją kampanii SEO klientów oraz wdrażaniem autorskich rozwiązań w pozycjonowaniu stron afiliacyjnych na mocno konkurencyjne frazy.

9 przemyśleń nt. „Harvestowanie na czym polega?

  • Wiele się słyszy złego o ScrapeBox że to narzędzie do spamu itp. Warto dodać że posiada ono dużo przydatnych wtyczek.

  • A ktoś poleci może jakąś wyszukiwarkę, która zwraca dla zapytania więcej wyników niż Google? Bo w nim teraz wyskakuje często raptem 200-300 pozycji, kiedy wiem, że tych wyników po prostu musi być więcej. Chociażby dlatego, że nie pojawiają się niektóre znane mi strony, znajdowane dopiero przy bardziej szczegółowych zapytaniach.

  • Generalnie do harvestowania Google zwraca najbardziej precyzyjne wyniki wraz zastosowaniem odpowiednich operatorów. Ale możesz spróbować harvestować w innych wyszukiwarkach np. Bing

  • Google jest najlepszy, prawda jest też taka, że większość poradników jest powielana, nawet jak trafimy na „listę” stron, to krąży ona od 205 roku i 70% stron nie ma, a 20% zaspamowane po sufit. Dlatego trzeba szukać Googlem, pomagałem kilku znajomym na rencie lekko podciągnąć ich blogi i lepiej iść na jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *