Wpływ Social Media na SEO?

Najpopularniejsze portale społecznościowe to przede wszystkim Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn. Czy algorytm Google uwzględnia sygnały z portali społecznościowych?

social-media-marketing-2353347_1280

Linki z Social Media

Na początek zastanówmy się jak wyglądają zazwyczaj linki z portali społecznościowych?
No tak zawierają atrybut rel=”nofollow”. Atrybut ten powoduje, że przez taki link nie jest przekazywany link juice. Więc z zasady linki z portali społecznościowych nie mogą wpływać bezpośrednio na rankowanie linkowanej strony.

Czy Google nie uwzględnia w inny sposób Social Media?

Social Media mogą wpłynąć na rozpoznawalność brandu, ale Google tego bezpośrednio nie uwzględnia. Oczywiście konsekwencją wzrostu rozpoznawalności brandu mogą być „naturalne” linki zostawione przez userów na forach czy blogach z atrybutem dofollow, co na pozycje w Google już wpływ będzie miało.

Same w sobie linki nofollow z portali społecznościowych rankować nie będą, mogą co najwyżej zróżnicować profil linków strony.

Potencjał Social Media w innym kontekście

Według raportu amerykańskiej agencji Mediakix przeciętny człowiek spędza dziennie prawie 2 godziny w Social Media.
Tak wiec jest to potencjał ogromny który należy wykorzystać w każdej kampanii marketingowej jak i SEO.
W jaki sposób w SEO?
Tak jak już pisałem wyżej pod link building. Promowanie dobrego kontentu w portalach społecznościowych może doprowadzić do zdobycia linków z atrybutem dofollow.

tagi: seo social media, facebook seo, seo facebook, seo social, social signals seo, social media for seo

Sebastian Matysik

Sebastian Matysik

Właściciel Agencji SEO LevelRank i systemu indeksacji linków RankIndexer.win. Na co dzień zajmuje się realizacją kampanii SEO klientów oraz wdrażaniem autorskich rozwiązań w pozycjonowaniu stron afiliacyjnych na mocno konkurencyjne frazy.

8 przemyśleń nt. „Wpływ Social Media na SEO?

  • Zgadza się, FB to szczególne miejsce, z którego warto korzystać. Ale tutaj potrzeba sztuki prowadzenia skutecznej kampanii reklamowej. Dopiero wtedy docieramy do odpowiednich osób 🙂

  • Odpowiedni content to podstawa 😉 Jeśli nasze działania opierać będą się w social media z pewnością zaowocuje to na przyszłość naszego biznesu 😉 Co prawda linki z social media nie będą miały bezpośredniego wpływu na pozycję, jednakże będą miały dobry wpływ na wizerunek marki w sieci

  • Media społecznościowe mają wpływ na SEO. Po pierwsze algorytmy biorą pod uwagę informacje w nich zawarte, a po drugie dzięki social media zwiększyć można ruch na stronie. Publikować trzeba jednak treści w odpowiednim miejscu 😉 Takie info widziałem ostatnio w książce Kotlera o marketingu.

  • Ban od Facebook nie wpływa na seo, ale warto mieć wiele postów na grupach otwartych. Google bardzo dobrze je rozpoznaje i przez to podnosi pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

  • Jak najbardziej polecam rozwijać kwestie pozycjonowania również pod względem social mediów. Google odbiera pozytywnie odbiera wpływ linków między social media, a stroną docelową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *